Přímková regrese INTERCEPT() a SLOPE()
Publikováno: 25.4.2018
Odhad parametrů regresní přímky pomocí funkcí INTERCEPT() a SLOPE(), predikce spotřebních výdajů spotřebitele
- INTERCEPT()
- SLOPE()
- regresní přímka
V předchozím článku jsem představil funkci FORECAST.LINEAR(), která se používá pro předpověď budoucí hodnoty sledované proměnné. Praktickou aplikací funkce byla předpověď budoucí hodnoty spotřebních výdajů na základě lineárního vztahu s příjmem spotřebitele.
Lineární vztah mezi proměnnými bude nyní explicitně vypočten pro lineární regresní přímku ve tvaru
K odhadu parametrů b0 a b1 regresní přímky použijeme funkce INTERCEPT() a SLOPE().
Funkce INTERCEPT()
Funkce vrátí hodnotu úrovňové konstanty neboli absolutního členu přímky. Úrovňová konstanta určuje bod, ve kterém lineární funkce protíná osu y, tj. x = 0.
=INTERCEPT(pole_y; pole_x)
Parametr Pole_y slouží k zadání rozsahu buněk, které obsahují empirické hodnoty závisle proměnné. Parametr funkce Pole_x slouží pro zadání empirických hodnot nezávisle proměnné.
Funkce SLOPE()
Funkce vrátí směrnici (sklon) regresní přímky mezi 2 body.
=SLOPE(pole_y; pole_x)
Parametry funkce mají identický význam jako u předchozí funkce.
Užití funkcí v praxi
Úkolem je kvantifikovat pomocí regresního modelu vztah mezi průměrnou měsíční spotřebou a průměrným měsíčním příjmem spotřebitele. Nezávisle proměnnou x je čistý příjem a závisle proměnnou y je spotřeba. Rozsah s hodnotami nezávisle proměnné vložíme do parametru funkci Pole_x a rozsah s hodnotami závisle proměnné vložíme do parametru Pole_y.
Obecně lze vztah mezi 2 proměnnými identifikovat pomocí bodového grafu. Body v grafu ukazují na již zmíněnou lineární závislost.
Na následujícím obrázku jsou odhadnuty parametry b0, b1 lineárního regresního modelu pomocí excelovských funkcí
Interpretace parametrů modelu
Pomocí funkce INTERCEPT() je odhadnuta úrovňová konstanta 21,951 a pomocí funkce SLOPE() sklon regresní přímky 0,446
Odhadnutý lineární regresní model spotřeby představuje krátkodobou spotřební funkci. Při b1 = 0 by byly spotřební výdaje spotřebitele rovny 21,951 tisíc Kč. Jedná se o fixní výdaje, které nejsou závislé na výši příjmu spotřebitele (např. nájemné, zálohy na plyn, elektřinu apod.). Parametr 0,466 udává, že z každé dodatečné 1 Kč příjmu je vynaloženo 0,47 halířů na dodatečné spotřební výdaje. Zbývající část, tj. 1 - 0,47 = 0,53 halířů, je uspořena.
Vyrovnané body regresního modelu
Na následujícím grafu jsou body proloženy odhadnutou regresní přímkou. Graf je kombinací bodového grafu XY a spojnicového grafu.
Předpověď budoucí spotřeby
Prostým dosazením očekávané hodnoty průměrného měsíčního příjmu ve výši 68,0 tisíc Kč za proměnnou x získáme předpověď průměrné měsíční spotřeby pro rok 2018 ve výši 52,3 tis. Kč.
Porovnejte předpověď spotřebních výdajů pro rok 2018 s výsledkem funkce FORECAST.LINEAR() z předchozího článku.