zpět na výpis    domů » excel » Tvorba hypoteční kalkulačky v Excelu

Tvorba hypoteční kalkulačky v Excelu

Publikováno: 1.11.2019

Tvorba hypoteční kalkulačky v Excelu

V dnešním příspěvku vytvořím excelovskou hypoteční kalkulačku, která bude kombinovat finanční funkci PLATBA() a trochu programování v jazyce VBA.

Naprogramuji 2 jednoduché procedury (makra), které budou hýbat s úrokovou sazbou nahoru a dolů. Nakonec vytvořená makra přiřadím ovládacím prvkům formuláře pro pohodlné použití.

Anuitní splátka hypotéky

Funkci PLATBA() již není třeba více komentovat, neboť jsem jí věnoval jeden z předchozích příspěvků. Budu vycházet ze stejných parametrů hypotéky, tj. výše hypotečního úvěru 3.915.000 Kč (LTV 80 %), doba splatnosti 30 let a roční úroková sazba 3,09 %.

Anuitní splátka hypotéky v excelu

V buňce C11 je vložena funkce PLATBA(), která na základě daných parametrů vrátí měsíční splátku hypotéky 16.696 Kč.

Jak by vypadala splátka, kdyby se sazba změnila nahoru nebo dolů? Stačí přepsat buňku s úrokovou sazbou a funkce splátku přepočítá. To je sice fajn, ale komfortnější by bylo, kdybychom si napsali makro, navázali jej na ovládací prvek a pak pouhým kliknutím myši mohli měnit výši splátky.

Zvýšení úrokové sazby

První procedura VBA zvyší úrokovou sazbu o 0,10 %, pří každém kliknutí na tlačítko. To znamená, že makro načte úrokovou sazbu, která je v buňce C6 a zvýší ji o 0,10 %. Poté vrátí zpět do buňky C6 upravenou úrokovou sazbu.

Zvýšení úrokové sazby hypotéky ve VBA

Snížení úrokové sazby

Stejným způsobem bychom mohli napsat i snížení úrokové sazby. V tomto případě však nastává problém, že se s úrokovou sazbou můžeme dostat do intervalu záporných úrokových sazeb. To by znamenalo, že nám banka platí úroky za to, že jsme si u ní vypůjčili peníze. Proto tuto variantu v kódu makra vyloučím.

Do proměnné urokova_sazba načtu hodnotu z buňky C6. Poté pomocí konktrukce If ... Else ... End if omezím pokles úrokové sazby na nulu. Jde o stejnou logiku jako v případě funkce KDYŽ().

Snížení úrokové sazby hypotéky ve VBA

Přiřazení makra ovládacím prvkům

Poslední krokem je vložení tlačítek do listu sešitu a přiřazení vytvořených maker. Tlačítka najdete na kartě Vývojář v sekci Ovládací prvky.

Ovládací prvky formuláře v Excelu

Tlačítkem Zvýšení sazby zvýšíte úrokovou sazbu a tím pádem i splátku hypotéky a tlačítkem Snížení sazby snížíte úrokovou sazbu.

Makra navázané na ovládací prvky

Snížení úrokové sazby o 1 procentní bod snížilo splátku hypotéky přibližně o 2.000 Kč měsíčně.

Další tlačítka s makrem můžete vytvořit například pro změnu výše hypotéky a změnu doby splatnosti. Fantazii se meze nekladou.

Líbil se vám článek? A chcete se vědět o každém dalším?

Sledujte:

Nahoru