zpět na výpis    domů » excel » Anuitní splátka úvěru PLATBA()

Anuitní splátka úvěru PLATBA()

Publikováno: 6.6.2019

Anuitní splátka úvěru PLATBA()

Funkce PLATBA() vrací anuitní splátku úvěru na základě dané úrokové sazby, počtu předpokládaných splátek a částky vypůjčené sumy. Syntaxe funkce je následující

=PLATBA(sazba; pper; souč_hod; [bud_hod]; [typ])

Do prvního argumentu funkce se zadává roční úroková sazba, Pper reprezentuje počet ročních splátek a Souč_hod je výše vypůjčených peněz. Argumenty v hranatých závorkách nejsou povinné, a proto mohou zůstat nevyplněny.

Anglickým ekvivalentem funkce je PMT(rate, nper; pv; [fv]; [type]).

Výpočet anuitní splátky

Zájemce o úvěr na bydlení chce koupit byt v Praze za 4.893.750 Kč s tím, že 20 % ceny pokryje z vlastních úspor. Banka nabízí k 80% hypotéce ve výši 3.915.000 Kč a době splatnosti 30 let roční úrokovou sazbu 3,09 %. Úkolem je vypočítat roční anuitní splátku úvěru.

Anuitní splátka hypotéky v excelu

Abychom věděli, kolik nám splátky hypotéky ukrojí z našeho měsíčního rozpočtu musíme splátku přepočítat na měsíční bázi. Klíčovým krokem je přepočet parametrů z ročního formátu na měsíční. To znamená, že roční úrokovou sazbu 3,09 % vydělíme 12 a dobu splatnosti 30 let vynásobíme 12.

Anuitní splátka hypotéky v excelu

Anuitní splátka vychází jako záporné číslo. Logika je taková, že splátka je pro příjemce úvěru negativní peněžní tok. Jestliže chcete splátku s kladným znaménkem stačí přidat mínus před C5 ve vzorci.

Různé scénáře splátky

V případě, že jste ve fázi zvažování koupě nemovitosti a nejste si jistí výší hypotečního úvěru a úrokovou sazbou, můžete si vytvořit matici s několika scénáři. Získáte alespoň přibližnou představu v jakých částkách se můžete pohytovat a zda je to pro vás přijatelné. Aktuální výši průměrné úrokové sazby na trhu hypoték zveřejňuje Fincentrum Hypoindex.

V našem konkrétním příkladě se s hypotékou 3,7 - 4,1 miliónů Kč pohybujeme v rozmezí splátky 15,4 - 18,0 tisíc Kč. Hlavní diagonála matice (žluté buňky) vyjadřuje základní logiku úvěrování. S rostoucí vypůjčenou sumou roste pro banku riziko, které ohodnotí vyšší úrokovou sazbou.

Scénáře anuitní splátky úvěru v excelu

Ve vzorci funkce je pomocí dolarového znaku zafixován řádek 14 (C$14) odkazující na úrokové sazby a sloupec B s výší hypotéky ($B15). Doba splatnosti v letech má zafixován sloupec i řádek, protože je pro všechny scénáře stejná ($D$6). Posledním krokem je protažení buňky se vzorcem do oblasti C15 až G19.

Líbil se vám článek? A chcete se vědět o každém dalším?

Sledujte:

Nahoru