zpět na výpis    domů » excel » Funkce SUBTOTAL()

Funkce SUBTOTAL()

Publikováno: 23.7.2017

Funkce SUBTOTAL()

Funkce SUBTOTAL() spadá do kategorie matematických funkcí. Jedná se o velmi užitečnou funkci, která vrací výsledky pouze za filtrovanou oblast dat.

=SUBTOTAL(funkce; odkaz1; [odkaz2]; ...)

Je-li v argumentu funkce použito číslo z intervalu 1 - 11 jsou ve výsledcích zahrnuty i skryté řádky. Pokud je použito číslo z intervalu 101 – 111 jsou skryté řádky ze souhrnu vyloučeny.

V argumentu odkaz může být použito až 254 oblastí. Argumenty v hranaté závorce nejsou povinné.

Funkce SUBTOTAL()
FunkceVčetně skrytých řádkůBez skrytých řádků
PRŮMĚR1101
POČET2102
POČET23103
MAX4104
MIN5105
SOUČIN6106
SMODCH.VÝBĚR7107
SMODCH8108
SUMA9109
VAR.VÝBĚR10110
VAR11111

Funkce SUBTOTAL() v praxi

Je dána tabulka s 5 zákazníky a jejich nákupy na čerpacích stanicích za určité období. Úkolem je získat celkové a průměrné hodnoty pouze za filtrovaný produkt.

Na následujícím obrázku vrací funkce SUMA() identický výsledek jako funkce SUBTOTAL(). To se však změní v okamžiku použití automatického filtru. Funkce SUMA() nerespektuje filtr a zobrazuje vždy stejné hodnoty součtu.

Funkce SUBTOTAL()

Automatický filtr najdete na kartě Data → v sekci Seřadit a filtrovatFiltr. Stačí označit záhlaví tabulky a kliknout na tlačítko Filtr.

Následující obrázek ukazuje souhrnné hodnoty za filtrovaný produkt Natural. Funkce SUMA() ukazuje stále stejnou hodnotu bez ohledu na filtr. Zatímco funkce SUBTOTAL(SUMA) sčítá pouze viditelné hodnoty položky Natural. Stejně tak SUBTOTAL(PRŮMĚR) počítá aritmetický průměr pouze za filtrované hodnoty Natural.

Funkce SUBTOTAL()

Líbil se vám článek? A chcete se vědět o každém dalším?

Sledujte:

Nahoru